Jak wyjść z ciągu alkoholowego?

Mianem ciągu alkoholowego określa się ciągłość spożywania alkoholu. O takim stanie mówimy wówczas, gdy osoba pijąca znajduje się w stanie odurzenia nie krócej niż 48 godzin. Przerwanie ciągu wywołuje szereg negatywnych objawów ze strony organizmu, co określane jest zespołem abstynencyjnym. Jak wyjść z ciągu alkoholowego w Szczecinie? Jak zrobić to bezpiecznie?

Do czego może doprowadzić ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy może być tragiczny w skutkach. Oprócz konsekwencji w życiu prywatnym i zawodowym pojawiają się te zdrowotne. Co ważne, wielodniowe picie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, które mogą dotknąć:

  • mózg;
  • układ pokarmowy;
  • wiele narządów wewnętrznych.

U osób pijących w ciągach dochodzi między innymi do stłuszczenia wątroby. Typowe są zmiany w obrębie trzustki, a nawet żołądka.

Jak objawia się zespół abstynencyjny?

Zespół abstynencyjny może mieć nieco inny przebieg u różnych osób. Zazwyczaj jednak towarzyszą mu takie objawy, jak drżenia kończyn, mięśni, silne nudności połączone z wymiotami, biegunka, bezsenność. Do tego dochodzą zaburzenia świadomości, pobudzenie, lęk. Zdarza się, że w przebiegu zespołu abstynencyjnego pojawiają się omamy wzrokowe i słuchowe, które są szczególnie niebezpieczne.

Jak wyjść z ciągu alkoholowego Szczecin?

Wyjście z ciągu alkoholowego będzie bezpieczne, jeśli będzie nadzorowane przez odpowiednio do tego przygotowany personel medyczny. Pierwszym krokiem do przerwania ciągu jest zawsze zaprzestanie picia. Po nim przychodzi pora na detoksykację, czuli odtrucie. Chodzi o to, aby usunąć z organizmu nagromadzone w nim toksyny. Pozwoli to na przywrócenie gospodarki wodnej do równowagi. Niezbędne jest podanie osobie uzależnionej szeregu substancji, wśród których znajdują się:

  • glukoza;
  • elektrolity.

Do tego dochodzą leki, których zadaniem jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Bardzo ważne jest, aby przez cały proces odtrucia kontrolować stan pacjenta.

Jak wyjść z ciągu alkoholowego w Szczecinie to pytanie, które często pada w kontekście uzależnienia. Warto pamiętać, że samo odtrucie nie kończy sprawy. Niezbędna jest terapia uzależnień prowadzona przez doświadczonego terapeutę.